جواد اسماعیلی

آموزش بازکردن فیلتر وبلاگ ها و سایت ها

فيلترينگ و : isp ها ، قوه قضائيه ، شرکت ارتباطات داده

دوستان از برنامه ی فیلترینگ که به توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی بر عهده سازمان های مربوطه قرار داده شده کم و بیش اطلاعاتی دارید. و همچنین از اوضاع او احوال سایت های اینترنتی و کلامات خاص و یا مواردی که درست و یا غلط توسط افراد و سازمان و شرکت های مختلف فیلتر شده اطلاعاتی دارید.
اما با وجود اینکه روز به روز مواردی از غلط اعمال شدن این قانون می بینید، و اکثرا نمی دانیم که برای حل این مشکل (مواردی که اشتباه در لیست سیاه فیلترینگ قرار گرفته) نمی دانیم، اینجانب سعی کردم تا با فهمیدن قوانین موجود و حاکم بر مسئله فیلترینگ و بدست آوردن راه حلی مناسب و قانونی برای رفع شدن مشکل از طرق گوناگون (به علت اطلاع رسانی ضعیف!) اقدام کنم.
و البته در این راه (کسب اطلاعات لازم) به علت ضعف سیستم اطلاع رسانی نتایج کاملی رو کسب نکردم، اما فکر می کنم با همین اطلاعات محدود هم هر کسی می تواند مشکلاتی رو که برایش بوجود میاید حل بکنید پس شروع می کنم به بیان آن چیزی که دیدم و شنیدم( قابل توجه اینکه گفته ها و شنیده های من فقط به عنوان یک تجربه محسوب شده و من مسئولیتی رو برای «نتیجه دادن» قبول نمی کنم)

پس خواهشا داستان نه چندان بلند زیر رو بخونید و بعدش هم نتیجه گیری ها و سوال های من رو بخونید و بعدش هم نتیجه گیری ها و سوال های خودتون رو مطرح کنید.


این جانب روز شنبه 15 مرداد 1384 در پی مشکلات مکرری که قبلا ذکر کردم، به طور تلفنی با شرکتی که کارت اینترنتی خودم رو از اونجا می خرم تماس گرفتم. با توجه به داستان کوتاه تلفنی که بعد از چند بار قطع وصل کردند به وجود اومد «و منشی های تلفنی شرکت از من خواستند "چون مسئول مربوطه" برای این کار وجود ندارند" من با چند وقت بعد تماس بگیرم» ؛ نتیجه به اینجا انجام شد که چون مسئول مربوطه برای فیلترینگ در شرکت حضور ندارند من فردا آن روز (یکشنبه) تماس بگیرم. که من هم قبول کرده و تماس تلفنی رو قطع کردم.

اما چون شرکت ها متعدد و فعلا دیگری رو که من این مشکل رو باهشون داشتم می شناختم شروع کردم به تماس گرفتن با اونها. ( اسم شرکت ها رو نمی تونم به شکل عمومی اعلام کنم )
اما متاسفانه شرکت های بعدی هم همین مسئله رو عنوان کرده ( که مسئول مربوطه حضور ندارند) و من نتیجه ایی نگرفتم که آخر سر چه کسی می تونه مشکل من رو حل کنه. گویی همه مسئولان مربوطه شرکت ها یا در حال مرخصی بوده و هیچ کس به جز مقامات جزء در محل شرکت حضور نداشته اند و یا دادن این اطلاعات حکم افشای اطلاعات محرمانه شرکت رو داشته و یا .... که گفتنش از نظر اونها مشکلی ایجاد می کرده.
لازم به ذکر هست که من با وجود اطلاعاتی که هر مشترکی که از اینترنت استفاده می کند می دانیم که قوهقضائیه مسئول واقعی «اعلام شده» و خوب چون قوه قضائیه یک نفر نیست من می خواستم بدونم چی بخشی از این مجموعه عهده دار این مسئولیت هست. که خلاصه در اون روز نتونستم چیری رو بفهمم.

اما روز یکشنبه 16 مرداد 1384

در این روز با توجه به قولی که مسئولان تلفنی شرکت به من داده بودند سعی کردم اول با یک شرکت ارتباط تلفنی بر قرار کنم، از حق نگزریم به راحتی به مسئول مربطه وصل شدم( تلفنی) و خواسته خودم رو مطرح کردم. مسئول مربوطه در ابتدا مثل دیگران سعی کرد اطلاعاتی سطحی رو به من بده و خیلی تمایلی نداشت که اون چیزی رو که من می خواستم بدونم به من بگه. اما با پافشاری من گفت که شرکت دیتا مسئول مربوطه هست اما باز هم هیچ گونه آدرس و یا شماره تلفنی که بتونه به من کمک کنه داده نشد و من رو به سایت شرکت dci.ir ارجاع داده و گفته شد كه يك سخت افزاري وجود دارد(كه من نفهميدم چه جور سخت افزاري) كه توسط خود اين شركت ديتا كنترل شده و به روز مي شود. و ديگه همين. با تشكر من تماس تلفني تموم شد.
اما چون مي احتمال ميدادم كه شركت ها به تماس ها تلفني اهميتي نمي دهند رفتم به محل شركت اولي كه در روز شنبه باهاشون تماس گرفتم. خلاصه بعد از وارد شدن به مسئول مربوطه ارجاع داده شدم. مسئول مربوطه : بفرماييد چه مشكلي داريد ؟ من : در زمينه فيلترينگ ، مسئول : خوب چه مشکلی ؟ ، من: هیچی تقریبا میشه گفت تمام فعالیت های من متوقف شده! ، م: شما چه فعالیت هایی دارید؟، من: فعالیت مختلف و زیادی هستش و.....، م: خوب سایتی که کار می کنید یا سایتی که مشکل دارید یا....... ، من: دیگه کمترین موردش macromedia.com هستش؛ این رو که گفتم طرف فهمید چی به چی هست و می خواهم راجع به چی حرف بزنم. و خلاصه رفتیم به اتاق ایشون. و قبل از اینکه م چیزی بگه من با اشاره محدودیت های شرکت سعی کردم بفهمونم که یک سری مطالب رو می دونم اما خواسته من شامل این محدودیت ها نمیشه. و...
البته این مسئول رده متوسط گفت شرکت ما توانایی لازم برای خارج کردن سایت ها و کلماتی که اشتباه در لیست سیاه قرار گرفته رو البته با بررسی لازم داره. کما اینکه به گفته خودشون چنین مواردی پیش آمده و این حل شده و رفته پی کارش!!!
اما ایشون وقتی دید من مقامات مربوطه در قوه قضاییه رو می خواهم ، مقام بالاتر از خودشون رو به معرفی کردند و بالاخره اون مقام بالاتر گفت که: کسی که به ما دستور این قضیه رو میده مرکز مبارزه با مفاسد اجتماعی قوه قضاییه هستش ، من: کجای این مرکز م: بخش مبارزه با مفاسد اینترنتی. من : ادرس و یا شماره تلفنشون رو میشه لطف کنید؟ م: بله، خیابان بخارست ، بالاتر از شهید بهشتی. من هم گفتم خیلی ممنون و خلاصه با سلام و صلوات از شرکت خارج شدم، به انضمام اینکه مسئول رده پایین تر ایملی رو که برای این کار در نظر گرفتند به من معرفی کردند تا به گفته خودشون مشکل از این طریق حل بشه.


خوب حالا با این خدمتی که ایشون به اسلام و مسلمین کردند دیگه فورا تا تنور داغه هست می رفتم تا با مسئول های مربوطه صحبت می کردم. فورا هر جوری که بود ( توی اون گرما) خودم رو رسوندم خیابان بخارست که الان خالد اسلامبلی و احمد قصیر نام داره.

در ضمن این جا همون جایی بود که قاضی حسن مقدس رو ترور کرده بودند

ما هم رفتیم تا اینکه رسیدم به « ناحیه 21 دادسرای عمومی و انقلاب » زیر نظر « دادگستری کل استان تهران» ( یعنی همون جوری که توی تابلوی وجود داشت) که خوب با وجود کلی پارچه تسلیت برای قاضی مقدس پیدا کردنش سخت نبود.
رفتیم داخل و .... اما هرچی گشتم نتونستم جایی رو پیدا کنم و یا اطلاعاتی رو از «مرکز مبارزه با مفاسد اینترنتی» پیدا کنم. ( بماند که این اکثرا افراد خلاف کار و... به این مرکز برای .... میاند و به نظر نمی اومد توی همچین جایی باید مفاسد اینترنتی برم، که خوب با وجود آشنایی من با همچین جاهایی خیلی مشکلی بوجود نیومد )

اما خوب از طریق سربازان مسئول که در اونجا بودند فهمیدم که باید چی کار کنم، و با یک تلفن داخلی که برای این کار طراحی شده بود، تونستم با مقامات مسئول صحبت کنم تا اونها اجازه ورود من به مرکز رو بدهند. ( چون به دلایل امنیتی باید ورود خروج افراد کنترل بشه و..)

خلاصه رفتیم و وارد بخش و اتاق مخصوص مرکز شدم، وارد شدم و اونها هم گفتند: بفرمایید و من هم نشستم و.... شروع کردیم به حرف زدن ( و البته قبلش اونها هم شروع کردند به اطلاعات گرفتن مواردی مثل نام و کارت شناسایی، که خوب چون اون جا بخش روابط عمومی نبود که هرکسی بیاد اطلاعات بگیره و بره ؛ خواستن و سوال کردن از چنین مواردی قابل قبول بود ؛ و خوب من هم جواب دادم!)
خوب شروع کردیم به بحث مورد نظر ( سایتهایی که اشتباها وارد لیست سیاه شدند.) و خوب مثل همون شرکتی که رفتم فورا به این نتیجه رسیدیم، که من باید لیست مورد نظرم رو اعلام کنم تا این مسئولان با بررسی های لازم و اثبات شدن اینکه سایتهای مشکلی ندارند، دستور آزادی از لیست سیاه رو به مقاماتی که خودشون می شناختند بدهند ( که این مقامات ظاهرا در شرکت ارتباط داده ها حضور دارند و یا.... خلاصه به من چیزی نگفتند) ، ( جالبی این قضیه اینجاست که برای رفتن در لیست سیاه هیچ محدودیتی وجود نداره و حتی عادی هم عنوان میشه ولی برای خارج شدن ازش... )
خلاصه صحبت هایی شد، علل خصوص راجع به سایت هایی نظیر orkut.com که البته من مسئله رو با عنوان« سایتهایی که کابران سایت محتوایات آن رو تعیین می کنند» مطرح کردم و گفتم که تکلیف این جور سایت ها که در واقع محتویاتشون شناور هست چیه؟ که مقامات این مرکز عنوان می کردند که ما در خصوص orkut تمام سعیمون رو کردیم که بتونیم موارد مشکل دارش رو فیلتر کنیم و موارد مفیدش رو کاملا آزاد بزاریم اما چون توانایی این کار رو نداشتیم و هنوز نتونستیم سیستم لازم رو طراحی کنیم تصمیم گرفتیم که کل مجموعه رو فیلتر کنیم، که البته خود ایشون عنوان کردند که اگر هر وقت توانایی فیلتر کردن هوشمند این سایت رو داشته باشند فیلترینگ کل سایت رو برداشته و موارد مشکل دارش رو فیلتر می کنند؛ حتی این مسئول مربوطه گفتند که اگر شما و یا هر کس دیگه بتونه در امر فیلتر کردند هوشمند این سایت کمک بکنه ما استقبال کرده و با بررسی لازم ازش استفاده می کنیم تا هدف مشترک استفاده مفید از سایت هست اجرا بشه ( راستش رو بخواهید من چون خودم خیلی از orkut استفاده نمی کنم تقریبا مجبور بودم هرچی که ایشون می گفت رو تایید کنم. اما اگر واقعا دوستانی هستند که می تونند حرف خودشون رو در مورد orkut به کرسی بنشونند و یا حداقل کابر حرفه ایی سایت هستند خودشون باید زحمت لازم رو بکشند و بیاند و تا از حقشون دفاع کنند.)
البته باید بگم که جا داشت از imageshack هم دفاع می کردم، هم یادم رفت و هم فرصت نشد. اما خوب چون imageshack احتیاج به سیستم هوشمند آنچنانی نداره و به این دلیل اونها هم دلیلی برای این کار ندارند پس مجبور هستند که در آینده ایی نه چندان دور آزادش بکنند ( یعنی امیدوارم!)

البته مذاکرات دیگه ایی هم انجام شد، ولی راستش نه همش رو یادم هست( ای کاش ضبط صوت برده بودم، البته فکر نکنم اجازه می دادند!) ونه اینکه نتیجه مناسبی گرفتم به جز اینکه:باید هر چه زودتر لیست مورد نظرمون که نباید فیلتر میشده رو تسلیم مقامات مربوطه ( تا اینجایی که من فهمیدم همین مرکز
قوه قضائیه) بدیم تا اینکه از طریق قانونی مشکل بر طرف بشه.
البته همون طور که می دونید این راه قانونی بوده و راه غیر قانونی رو دیگه هر کسی دلش می خواهد ...


در ضمن در مورد تامیین امنیت سایتها هم صحبتی شد، اما گفته مقامات قضایی به گونه ایی بود که تقریبا کار خاصی نمی تونند بکنند، به جز همین روش که بعد از بررسی از لیست سیاه حذف بشوند. البته بعدا به ذهن من رسید که خوب میشه یک لیست سفید ( لیست سایت هایی که می خواهند امنیتشون تامین بشه) هم درست کرد که حداقل این فرایند سریع تر انجام بشه ؛ اما فکر خوب این کار احتیاج به اطمینان و اعتماد لازم از جانب مسئولان کشور به صاحبان سایت ها داره ، که خوب فکر نمی کنم بتونیم به سرعت حاضر بکنیم، حالا اگر پیشنهادی داشتید بگید تا اعلام کنیمخوب پس من نتایج خودم از این داستان رو می نویسم تا شما با برداشت خودتون چیز اشتباهی به ذهنتون نرسه، خلاصه اگر هم فکر می کنید جاییش سوال دارید یا من چیزی رو باید می گفتم که نفگتم بفرمایید، چون بالاخره من هم قاطی پاطی می کنم


نتایج منطقی که باید از گفته های مسئولان بخش های مربوطه باید گرفته شود :

قوه قضائیه ؛ قوه قضائیه هیچ گونه ادعای کاملی مبنی بر اینکه همه مواردی که فیتلر شده کاملا حق بوده اند نیست، کما اینکه چنین مواردی وجود داشته و مشکلش هم حل شده است.) و شما باید هر چه سریعتر این لیست مورد نظر خودتون رو به این مرکز اعلام کنید.

قوه قضائیه چنین کاری رو انجام بدهند.
6- طبق گفته مقامات قضایی سایتهای سیاسی یا سایتی های اقتصادی نظیر (عنوان صریح مسئولان ) مثل سایت گولد کوئست مربوط به مرکز مبارزه با مفاسد اینترنتی نبوده و این مرکز نمی تونه به شما کمکی بکنه، و مثلا برای سایت سیاسی کمیته تعیین مصدایق .....( اسم دقیقش رو نمی دونم) این کار رو می کنه ، مثلا فکر می کنم سایت گویا و... شاید نشه از این طرق آزاد بشوند، اما شاید بشه یک جوری از این مرکز کمک گرفت.


*************

سوالات من که خودم هنوز جوابش رو نمی دونم:


قوه قضاییه داره و یا اینکه هر کسی هر درخواستی که داشته باشه فقط از طریق قوه قضائیه باید اقدام کنه؟؟؟؟ خلاصه من هنوز نفهمیدم که نقش مشکوک !! و منحوس!! شرکت ارتباط داده ها در این کار چیه ؛ شاید هم به اونجا مراجعه کردم و از اونجا هم اطلاعات لازم رو تهیه کردم ولی خودمونیم ، طبق معمول یک کار گروهی توی این ممکلت انجام شده و طبق معمول همه چیز قروقاطی 1- بعد از اعلام ما چه مدت طول میکشه تا فرایند آزاد کردن انجام بشه. 2- در مورد اقدام پیشگرانه ، یا سایت هایی که می خواهیم امنیتشون از جانب این فیتلرینگ تامین بشه چطور؟؟ آیا باید اونها رو معرفی کنیم؟؟ یا مثل همین پرشین تولز؟؟ البته باید سوال و یا خواسته رو روش پافشاری کنیم چون نمیشه که همین طوری سایت ما بره زیر گیوتین!!! 3- آیا شرکت ارتباط داده ها فعالیتی موازی با


خوب در حال حاضر باید برم یک چرت بزنم و به کارهام برسم که داره سرم گیج میره

پس شروع کنید فورا لیست خودتون رو حاضر کنید تا ببینیم چی میشه
1- ممکن است سایت های اینترنتی و یا موارد فیتلر شده ایی وجود داشته باشند که اشتباها وارد لیست سیاه شده باشند (که به گفته مسولان 2- ممکن هست که شما بخواهیید مشکل خودتون رو از طریق شرکت های خصوصی مربوطه حل کنید، که خوب من این موضوع رو با مسئولان این دفتر اعلام کردم و این نتیجه رو گرفتم که شرکت های خصوصی حق آزاد کردن سایتی از لیست سیاه رو ندارند و فقط می تونند با اعلام آنها به مراجع بالاتر مثل 3- در حال حاضر امیدی به آزادی orkut نیست مگر اینکه کسی تمایل داشته باشه و بتونه مراجع مربوطه رو راضی بکنه، یا هر حالت دیگه. اما شما همچنان می تونید این سایت رو هم در لیست مورد نظرتون اعلام کنید.( شاید هم خودم هم همچین کاری رو کردم و بتونیم مقامات مربوطه رو راضی کنیم.) 4- در مورد اقدام و درخواست دسته جمعی : گرچه من این موضوع رو کاملا و صریح اعلام نکردم. اما تا اونجایی که من فهمیدم احتیاجی نیست که جمع بشیم و امضا جمع کنیم و .... یعنی مسئله آزادی سایتها با تعداد درخواست ها آنچنان اربتاطی ندارد( حداقل کسی چیزی به من نگفت) اما خوب از اونجایی که هر چقدر تعداد درخواست کنندگان بیشتر باشه احتمال داره که زودتر به مسئله رسیدگی بشه. من از دوستان دیگر هم می خواهم که به جمع کوچک ما بپیوندند و سعی کنیم که در خواست های خودمون رو دسته جمعی هرچه سریعتر اعلام کنیم. 5- در هیچ کجای تحقیقات من موردی برای آزاد شدن سایتهایی که با قوانین جمهوری اسلامی ایران مغایرت داشتند نبوده ، پس بنابراین اگر تمایل برای آزاد کردن اونها دارید باید خودتون اقدام کرده تا اطلاعات لازمه رو بدست بیارید.
+ نوشته شده در  ۸۹/۱۱/۰۵ساعت 20:44  توسط جواد اسماعیلی  |